1 Eylül 2015 Salı

MAC - Giambattista Valli Koleksiyonu Detaylı İncelemesi | Ruj haftası #1 | MakyajHerkese Merhaba!
Bugün blogda haftalardır sabırsızlıktan yerimde duramadığım ve de gelir gelmez resmen saldırdığım MAC - Giambatista Valli koleksiyonunu inceleyeceğim. 

Ben biraz atılıp koleksiyondaki bütün renkleri aldığım için; 
koleksiyonu merak eden, fikir edinmek isteyen, renkler konusunda emin olamayan 
herkese yardımım dokunacak inşallah ^^
 


Bu Pazartesiden itibaren bu haftayı ruj haftası ilan ediyorum.
En azından bu blog için ^^

Hafta boyunca gerek renk kombinasyonları, son dakika yaz rujları, gerek belirli bir renkteki favori rujlarım olsun, gerek Kore teması olsun, gerek yeni ruj incelemeleri olsun farklı açılardan rujlara odaklanmayı planlıyorum bu hafta boyunca!

 Bu ruj haftasının sonunda da bir ruj çekilişi yapmak istiyorum, malum Türkçe blogumu açtığımdan beri henüz burada hiç çekiliş yapmadım. Tam sonbahar/kış'a hazırlık olur bu ruj çekilişi de birileri için, bakalım... 
Instagram hesabımdan duyurmayı planlıyorum bu hafta, takipte olun!


Neyse biz sadede gelelim. 
MAC - Giambattista Valli koleksiyonu...MAC - GIAMBATTISTA VALLI RUJLARI 

Renkler: BiancaB, Margherita,Tats, Charlotte, Eugenie

Bitiş: Matte

Bulunabilirlik: Mac online store*

Hayvanlarda test ediliyor mu: Evet.

Fiyat: 65TL (x5)


*Yazı itibariyle Charlotte ve Eugenie renkleri tükendiGenel
 MAC'in bu sefer moda tasarımcısı Giambattista Valli ile birlikte çıkarttığı bu dudak koleksiyonunda 5 ruj ile 1 adet Cystal Glaze Gloss yer alıyor. 
5 rengi seçerken sanırsam oldukça genel bir renk yelpazesine hitap etmek için; 1 açık renk, 1 şeftali ton, 1 canlı pembe, 1 klasik kırmızı ve de 1 koyu renk tercih etmişler. 
Oldukça da yerinde bir karar olmuş bana sorarsanız. 
Herkesin zevkine uyacak bir renk bulmak mümkün koleksiyonda. Son zamanlarda Mac koleksiyonlarında klasikleşmiş birbirine çok benzeyen renkleri bir araya koymak moda olmuş gibiydi resmen. Bu sefer onun yerine bir gruptaki farklı her bir bireye hitap edecek en az 1 renk olması için çabalamış gibiler. 
Bu açıdan kesinlikle benden kocaman bir artı. 
2014 yılında koleksiyon ardı koleksiyonda habire binbir çeşit kırmızı piyasaya sürdükten sonra, ben şahsen MAC'in bu sefer hepsi birbirinden farklı renkleri bir arada sunmasına sevindim.

Bunu söylemiş olmakla birlikte; belirtmeden geçemeyeceğim kusura bakmayın, 
ancak rujlar her ne kadar güzel mi güzel bir dizaynla gelseler, ve de ne kadar çeşitli renkler olsalar da... yani... pek de orijinal renkler olduklarını söyleyebilir miyiz sizce?
 Evet renklerin hepsi Limited Edition; ancak az sonra renkleri tek tek incelediğimde de görecekseniz, çok da yeni, orijinal renkler oldukları söylenemez. Renklerin çoğuna yakın, benzer renkleri bulmak çok kolay.

Bu uyarıyı da verip, koleksiyonlara genel bir bakış yaptıktan sonra asıl buraya gelme amacımıza geri dönelim. 
Rujlar
Dizayn

- Koleksiyonun çıkar çıkmaz Amerikada tükenme sebebi diyebiliriz aslına bu dizayna. 
- Seride toplam 5 renk var. 
- Her biri birbirinden oldukça farklı renkler ve tonlarda. 


- Rujların dizaynı da şekil olarak Mac'in klasik ruju şeklinde olmakla birlikte, dış alanı boydan boya rujun rengini aslına uygun bir biçimde yansıtacak şekilde renkli. 
- Normal Mac rujlarının aksine biraz daha mat bir dış yüzeyi var.
- Gerçekten çok güzel görünüyor rujlar. Dürüst olalım, yani, gerçekten çok güzeller. 

- Rujlarının dış yüzeyinin tamamen rujun rengiyle aynı olması aynı zamanda istediğiniz rengi ararken çok ama çok rahat bir şekilde ürünü bulmanızı sağlıyor. Onca rujun arasında gözünüz ilk bunlara gidiyor resmen.

RENKLER

Seride sırasıyla Bianca B, Margheria, Tats, Charlotte ve son olarak da Eugenie olmak üzere toplam 5 renk var. Her biri Mat bitişli. 

Resimde hiçbir şekilde editing yapılmadı, doğal gün ışığında çekildi, renklerin en aslına uygun göründükleri resim bu.
BIANCA B (Mat bitiş): 


- "Açık beyaz-pembe" olarak açıklamış Mac bu rengi. 

BIANCA B - renk aslına uygun görünüyor.

- Oldukça canlı bir beyaz tonu var. Açık pembe diye düşünerek almayın, daha çok içerisinde hafif pembe tonları olan bir beyaz olarak düşünün. - Dudakları çekmeden rahat rahat uygulanıyor; ama dudaklarınızdaki bütün çizgilere tek tek doluyor, ne kadar kuruluk varsa hepsini ön plana çıkarıyor ne yazık ki. 
- Kesinlikle dudaklara peeling yapıldıktan ve de deli gibi nemlendirdikten sonta, dudak primer'ı ya da altına kalem çekilerek ve dudaklar doldurularak kullanılması gereken bir renk. 
- Bence sorunları azaltmak ve de en ideal uygulamayı elde etmek için, direk ruju uygulamak yerine ruju bir fırça yardımıyla uygulamak en doğrusu olacak. - 4-5 saate kadar dayandı bende, ancak dudaklarımı hem kuruttu hem de her geçen dakika daha da fazla dudak çizgilerine yerleşti. 

- Kesinlikle çok beyaz tenliler ya da çok koyu tenliler için yapılmış bir renk değil. Dudaklarına direk fondöten sürmeyi, bu kadar açık dudak rengini sevenler bir bakmak isteyebilir; ancak onun dışında çoğu kişinin rahat kullanabileceği bir ton değil. 

 MARGHERITA (mat bitiş):  - "canlı sarı bir şeftali" olarak tanımlamış Mac bu rengi. 

MARGHERITA - renk tamamen aslına uygun çıkmış resimde.

- Canlı, ancak "neon" denemeyecek kadar sönük bir tonda. 
- Açık>Orta arasında bir Sıcak alt-tonlu turuncu-mercan rengi. - Dudakları eşit seviyede kaplayan zengin, full opak bir pigmentasyonu var. 
- Bir önceki BiancaB ile karşılaştırdığımızda kesinlikle mattan çok satin bitişli diyebiliriz buna. - Formülü, uygularken dudağı çekip takılmasını önleyecek kadar kremsi, ancak dudakta kaymasına neden olacak kadar kremsi değil. 


- Bu ve Bianca B serideki en mat renkler ve de dolayısıyla kuru noktaları en fazla öne çıkaran renkler. Kuruluk varsa belli edecektir. 
- Yine 5 saat kadar dayandı bende ve de dudaklarımda çok hafif kurumaya neden oldu. - Birçok kişinin rahat rahat kullanabileceği bir renk, rengi pembe-şeftali ya da turuncu-kırmızıya çekmeyen, tam arada gerçek bir şeftali tonu. 
- NARS-Audacious serisinden Charlotte rengi buna oldukça benzer bir renk.

TATS (mat bitiş):   - Mac bu rengi canlı hot pink olarak tanımlamış. 

TATS - diğer resimlere kıyasla en aslına uygun görünen hali. Editing yok.

- Mavi alt-tonlu, canlı, orta>koyu tonda bir fuşya pembe desem tarif edebilmiş olurum sanırsam. 
- Resimlerde göründüğünden çok daha mavi-soğuk tonlu bir renk. - Zengin, yoğun, full opak bir pigmentasyonu var. 
- Dudaklara rahatça uygulanabiliyor. 


- İlk uygulandığında mattan çok yarı-nemli satin bir bitişi olduğu bile söylenebilir. 
- Bu ve Charlotte serideki en az mat ve de en rahat uygulanan, formülü en iyi olan renkler. - 6 saate kadar dayandı bende, ve de kaybolmaya başlayınca geride biraz tint bile bıraktı denilebilir. 

Olduğundan çok daha sıcak tonlu çıkmış resimde. Daha mavi-tonlu ve de koyu bir renk.

- Koleksiyondaki en eğlenceli renklerden biri, ancak çok orjinal bir renk değil, benzer renkleri bulmak oldukça kolay olacaktır.  
- Mac'ta buna benzer renk arayanlar için; No faux Pas, Girl About Town, Moxie, Good Kisser, Viva Glam Miley Cyrus vb renkler size bu renk hakkında bir fikir verebilen oldukça yakın renkler.  

bir fikir vermesi için diğer canlı MAC renkleriyle karşılaştırdım (bir adet de NARS)
 *bende şu anda olmayan Girl About Town ve de No faux pas çok çok daha yakın renkler.


CHARLOTTE (mat bitiş): 


- "yoğun sarı-kırmızı" olarak tanımlamış Mac bu rengi. 

bu resim rengin en aslına uygun çıktığı resim.
- Canlı, orta koyulukta, hafif soğuk alt-tonlu bir kırmızı. 


- Dudaklara eşit yoğunlukta rahatça uygulanan, gayet güzel pigmentasyonlu bir formülü var. - Uygularken herhangi bir dudağı çekme falan yaşanmıyor, rahatça uygulanıyor. - Aynı Tats gibi yarı-nemli saten bir bitişi var ilk uygulandığında. Formülü en iyi olan renklerden biri kolkesiyondan. 
- Yine 6 saate kadar dayandı bende, ancak sonlara doğru dudaklara biraz daha kurutucu geldi. 
 
resimde göründüğünden biraz daha soğuk/mavi tonlu, biraz daha da koyu bir renk

- Dediğim gibi koleksiyonda bu kadar klasik renklerin bulunması  koleksiyonun orijinalliğini kesinlikle biraz azaltıyor; ancak aynı zamanda da çoğu kişi ilk önce hep klasik, sık kullanabilecekleri renklere yöneldiğinden bazıları için de pozitif bir şey de olabiliyor. 
- Türkiyeye geldikten sonra koleksiyondan ilk tükenen renk bu oldu. Her ne kadar Mac'e gittiğinizde rahat rahat buna çok benzer 4-5 ruj bulabilecek olsanız da... 


 - Koleksiyondaki belki de en klasik renk bu. Bunu almasanız bile bu tonda bir kırmızıyı birçok markada bulmanız mümkün.
- Canlı, orta tonlu ve de hafif mavi alt-tonlu kırmızıların çoğu benzer renkler olarak gösterilebilir.  
- Mac'ten Riri Woo, Stunner, Kinky (yazısı burda ^^), Red, clinique'in yeni çıkan pop rujlarından cherry pop ve daha niceleri...


size bir fikir verebilmesi için diğer ünlü MAC kırmızılarıyla karşılaştırmaya çalıştım. Renkler resimdekinden daha koyu.

EUGENIE (mat bitiş): 


- "Mavi alt-tonlu koyu kiraz" olarak tarif etmiş Mac. 

rengin en aslına uygun çıktığı ışık bu.
- Soğuk alt-tonlu, koyu, içerisinde mor tonları barındıran bir şarap tonunda. - Bitişi mat deniyor ancak fazla kuru bir mat formülü yok Tats ve Charlotte gibi. Yarı-mat desek? 
- İlk uygulandığında saten/yarı-nemli ancak 1 saat içinde yarı-mata dönüşen bir bitiş var bir önceki 2 renk gibi.  - Pigmentasyonu diğer renkler kadar güçlü değildi, her ne kadar renk olarak en beğendim ruj bu olsa da seriden; pigmentasyon açısından biraz zayıf bir renk.  
- Pigmentasyonu nedeniyle renk eşitliği elde etmeniz de biraz zor olabilir.


- Dudak yapınıza göre değişebilir; ancak çizgilere dolma ve de dudak yapınızı belirginleştirmesi muhtemel. 
- Uygularken oldukça yumuşak ve de sorunsuz uygulanıyor, ancak uygulandıktan sonra, dediğim gibi dudak yapınıza göre mükemmel görünmeyebilir. 
- 6 saaten fazla dayandı, kuruma ve de çizgilere dolma saatler ilerledikçe Eugenie'de de gözlendi. Ancak gerçekten dudak yapısıyla alakalı bir performansı var. Ne çok iyi ne çok kötü diyelim performansına ve devam edelim.

  


resimde göründüğünden çok daha koyu ve de mor tonu daha belli bir renk.

- Mac'ten Sin'e benziyor bir yere kadar, ancak içerisinde biraz daha rebel tarzı belli bir morluk var. Resimlerde rengi yakalamak oldukça zor, ancak saf şarap renginden çok içerisinde biraz daha mor olan bir şarap rengi.  
- Tam mor ve şarap tonunun arasında aslında çok güzel bir renk. Ten renginize göre de değişebilir sizde nasıl durduğu. Bende moru daha belirgin görünüyor mesela, ancak gördüğüm kadarıyla daha buğday ve koyu tenlerde şarap tonu daha ağır basıyor.

benzer koyu MAC renkleriyle karşılaştırmaya çalıştım. Resimde olmayan Sin en yakın renk aslında. Tekrar söylüyotrum ama, resimde ne kadar uğraşsam da yakalayamamış olmama rağmen, biraz daha mor rengi içeren bir renk.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 Renklerin hepsini detaylarıyla tek tek inceleyip,
kolekesiyonun hem negatif hem de pozitif noktalarını belirterek üzerimden bu yüklü attığıma göre sadede gelelim. 
Asıl önemli olan noktaya
Şimdi dürüst olalım biraz, nasıl olsa biz-bizeyiz burada... 
Limited Edition koleksiyonlarından aldığımız renkleri, biz renkleri için mi alıyoruz?

Hani arada sırada, yalnızca 3-5 senede bir çıkan ünlü, çok nadir renkleri yeniden bir koleksiyonda çıkarttıklarında tamam, belki o zaman gerçekten de o rengi beklediğimiz için alıyoruz AMA, genel olarak baktığımızda MAC LE koleksiyonlarından biz rujları renkleri için mi alıyoruz? 

Elinizi vicdanınıza koyun lütfen. 
Hayır. Alakası yok. 
Güzel diye alıyoruz. 
Bu kadar basit. 

Evet genelde herkes seriden kendi beğendiği rengi seçiyor; ancak çoğumuz güzel mi güzel limited edition paketlerinde gelmeseler hemen üzerine atlamayız bu rujların çoğunun. 
Özellikle de klasik MAC ruj dizaynı ve renklerinden uzak, orijinal, ilginç ve de gerçekten "güzel" bir dizayn söz konusu olduğunda saldırıyoruz bir bu koleksiyonlara. 
Giambattista Valli gibi, 
2014 yaz sezonunda ortalığı kavuran Alluring Aquatics, 
Rihanna'nın rose-gold kolkesiyonu gibi...
Ben şahsen dizaynına taptıoğım için atlayıp aldım hepsini, tamamen işlevsel değil, koleksiyon amaçlı.

SONUÇSonuç olarak bence Mac'in bu Giambattista Valli koleksiyonundan alışveriş yapsam mı, nasıl yapsam diyenler için:

-  İlginç renk isteyenler buraya buyursun. İlginç, ancak bir o kadar da fazla kullanılmayacak olan renk; Bianca B
- Hem kullanılabilir olup, hem de sürekli her yerde bulamayacağınız bir renk arıyorsanız eğer;
Margherita & Eugene
 - Klasik, ,sürekli kullanabileceğiniz renkler, iyi bir formül ve de güzel bir dizaynla gelsin diyorsanız;
Tats & Charlotte


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Elimden geldiğince hızlı ve de detaylı bahsetmeye çalıştım Mac- Giambattista Valli koleksiyonundan.
Umarım koleksiyonu merak eden ya da koleksiyonla ilgilenenlere,
 bir fikir verebilmeyi başarabilmişimdır.

Aışveriş yapan varsa hangi rengi/renkleri seçtiğinizi 
ve de nasıl bulduğunuzu lütfen yorumlarda belirtin ^^ 

Benim gibi aklını oynatıp tüm seti alan var mı başka? 
Birlikte yanalım halimize...2 yorum:

 1. Ben de bu koleksiyona bayıldım. Charlotte ve Eugenie renklerine göz koydum :) Mac'in online sitesinde tükenmiş. Mağazalara gelecek miymiş bir fikriniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki üzgünüm, ama sadece Online olarak satışa çıktı benim bildiğim kadarıyla, ve de Limited Edition olduğu için yenilenecek bir koleksiyon değil =/ Charlotte rengi zaten yanılmıyorsam satışa çıktıktan 2 gün sonra tükendi...
   Bazı Mac koleksiyonları özellikle yurt dışında çok ilgi görürse buraya gelir gelmez meraklıları tarafından hemen alınıp tükeniyor. Bu da dizaynı nedeniyle baya beklenen bir kolkesiyondu. 2 hafta içinde tükendi diye biliyorum ben =/ Ama benzer renkleri bulmanız mümkün ^^

   Sil