3 Mayıs 2016 Salı

Make Up For Ever Ultra HD Fondöten İncelemesi (Y225)


Herkese Merhaba!

Bugün yazarken resmen heyecandan yerimde duramadığım bir fondöten var blogda~ Sanırım her gün kullanacağım fondötenimi buldum desem abartıyor olmam. Aldıktan sonra nedense 4 ay dokunmayıp 2~3 ay önce kullanmaya başladığımdan beri yüzüme başka bir şey dokundurmadığım bir fondöten bu~ 

Make Up For Ever Ultra HD Fondötenden bahsediyorum \o/


Alırken baya şüpheli yaklaşmıştım buna. Blogumu takip edenler bilir, bir önceki versiyonu, MUFE HD Fondöten (incelemesi için tıktık) belki denediğim ve de açık açık nefret ediyorum dediğim nadir fondötenlerden biriydi. Seneler boyu defalarca sevmeye çalıştığım ancak sevemediğim, insanların neden bu kadar göklere çıkardığına anlam veremediğim bir ürün...
Fakat yeni çıkan Ultra HD Fondöten ciddi anlamda dünyamı sarstı. Biraz fazla mı gaza geldim ben ne? Valla umrumda değil, ilk defa bir MUFE fondötenini beğendim, izin verin de gaza geleyim biraz...

Lafı fazla uzatmak istemiyorum, hemen incelemeye başlayalım, uzun ve detaylı bir yazı olacak bu~

Make Up For Ever Ultra HD Fondöten
Marka: MUFE
Ürün Tipi: Likit Fondöten
Bitiş: Saten
Uygun Cilt Tipleri: Kuru/Normal/Karma
Renk: Y225 (117) = bana koyu geliyor... -_-
Renk Skalası: 40 renk
Miktar: 30ml
Fiyat: 105TL


Renk Skalası

Serinin çıkacağı ilk açıklandığında press release'lerini incelerken ufak çaplı bir şok geçirmiştim açıkçası. Seri dudak uçuklatıcı 40 yeni renkte geliyor. 40 renk. Keşke daha çok marka bütün ırkların ve ten renklerinin kendi renklerini bulacağı geniş renk skalalarına sahip olsa~ 


MUFE renkleri isimlendirirken sıcak ve soğuk alt-tonlar arasında ciddi bir ayrıma giderek soğuk/pembe alt tonlu renkleri "R" ile adlandırmış; sıcak/sarı alt tonlu renkleri ise "Y" ile isimlendirmiş. Renklerin hepsi eski HD fondöten renkleri ile birebir eşlenmiyor; gerek bu serinin çok daha geniş renk skalasında tamamen yeni renkler olduğundan, gerekse ürünün formülü çok farklı olduğundan ister istemez aynı renkler bile farklı formüllerde farklı duracak olduğundan.

- dikkat!!! alışveriş hatırası var bir sonraki paragrafta, bana ne kardeşim senin alışveriş sorunlarından diyenler bir sonraki paragrafa atlasınlar- 

İlk defa bir fondötende en açık rengi kullanmamanın gururunu yaşıyorum şu anda. Benim cildimin alt tonları tam nötr olduğundan, ancak kişisel olarak sarı alt tonlu fondötenleri tercih ettiğimden bahsetmiştim daha önce. 
Bu sefer de renk seçerken Y serisinden renk eşleştirdim kendime ve de serideki 2. en açık renk olan ve de birebir ten rengime uyan Y215 rengini seçtim ben. Ancak sonra ne yazık ki başıma gelmeyen kalmadı. 
Hem rafta hem de çekmeceyi çekip arkalarda aradım Y215 rengini, ancak yok gibi görünüyordu... Ben de tam çıkıp bir başka sefere diyecekken etrafımda dolanan görevliden yardım isteme gafletinde bulundum.
İlk defa tanımadığım bir görevliye denk geldim ve de ısrarla doğru rengi bulduğunu söyleyerek beni kasaya yolladı. Tabi benim istediğim rengin ellerinde aslında olmadığını, beni eve 1 renk koyusuyla yolladıklarını 2 ay sonra fondöteni test etmek için masama oturduğumda fark ettim >_< 
Sephorada başıma 4. kez geliyor bu, dalga geçer gibi. High-end marka satan bir mağazanın fondöten renklerini karıştırma gerçekten insanı delirten bir durum. Aldıktan sonra 4 fondöten elimde kaldı bu güne kadar, bir daha kasada 4 defa kontrol ettirmeyen ne olsun. Dalga geçer gibi anlatıyorum ama çok sinirlendim bu sefer; çünkü 1 değil 2 değil, kendi başıma yapsam böyle bir sorun çıkmayacak, ama sonra desinler neden yardım istemiyorsunuz diye.
Formülünü bu kadar beğenmesem başkasına verip lanet yağdıracaktım; ancak şu anda istediğim rengi bulana kadar bunu kullanmaya devam ediyorum ne yazık ki renk açıcılarla...
-alışveriş hatırası sona erdi-

FORMÜLÜ / YAPISI

Gelelim ürünün benim açımdan parladığı yere. Formülü. Öncelikle ürün parfüm içeriyor, ancak o kadar az bir miktar ki hem içindekiler listesinin en sonlarında yer alıyor, hem de gerçekten de en hassas cildi bile rahatsız etmeye yeterli değil. Uygularken de zaten kokusunu falan alamıyorsunuz.

Bir önceki HD fondötenin inceleme yazısında da bahsettiğim gibi (tıktık), ürünle en büyük problemim inanılmaz ağır ve mat olmasıydı. Her 2 alanda da mucizeler yaratmışlar Ultra HD fondötende. Senelerdir söyledikleri "yok gibi" hafif formül bu sefer gerçekten de arkasında durabilecekleri bir slogan. 


Ürünün bitişi saten. Nemli bitişli olduğunu iddia edenler var ancak eğer cildiniz çok yağlı değilse nemli durmayacaktır. Nemli değil çünkü. Sadece mat ya da doğal bitişli değil. Saten bir bitişi var. Bu da ürünün inanılmaz doğal durmasını sağlıyor. Normal ve karma ciltlerde biraz daha nemli duracaktır; ancak kuru bir cildi nemlendirmeye yetecek tipte bir formülü yok. 

Yağlı ciltlerin "nemli" bulmasının nedeni ürünün herhangi bir matlaştırıcı ya da yağ oluşumunu engelleyici içeriğinin olmaması. Bu yağ oluşumuna etkisiz formül de saten bitişi ile birleşince, yağlı bir cilt gün içerisindeki normal yağlanma rutinini izliyor ve de mat fondötenlere kıyasla daha sık pudralama ya da yağ alıcı kağıtlarla yağ giderme işlemi gerektiriyor. 
MUFE bu fondötenin tüm cilt tiplerine uygun olduğunu söylüyor ancak benim kesinlikle yağlı ciltlere önereceğim bir formül değil.

Aynı şekilde aşırı kuru ciltlerin de rahat kullanabilmeleri için altına güçlü bir nemlendirici kullanmaları gerekiyor. Aynı zamanda pul pul olan kuru noktalarınız varsa onlara yapışması da mümkün. Tek artı noktası mat fondötenler kadar belli etmemesi bu kuru noktaları.

Ürünün tabi ki en büyük satış noktası ve de yenileme amaçları; HD fondötende de var olan "soft-focus" kamerada bulanıklaştırma ve cildin kusurlarını gizleme efektini, bu sefer Ultra HD 4K kameralarda bile sağlayabilmek. Ne derseniz deyin bir önceki HD fondöten kamera önü için sayısız kişinin ilk tercihiydi, şimdi bu fondötendeki pigmentlerin yapısı sayesinde aynı etkiyi Ultra HD çekimlerde de yakalayabilirsiniz. 


UYGULAMA

Ürünün inanılmaz hafif bir yapısı var. Tek kat uygulandığında gerçekten de yokmuş gibi doğal duruyor ciltte. Yapısı da bir önceki kadar katı değil, biraz daha akışkan. Hafif>orta bir kapatıcılığı var, ancak çok rahat katmanlanıyor ağır durma korkusu yaşamadan. Ben tek kat uygulamak için genelde 1.5-2 pompa kullanıyorum; ancak daha orta yoğunlukta bir kapatıcılık için 2-3 pompa kullandığım oluyor istediğim bölgelerde ürünü yoğunlaştırarak. 

İyi cilt günlerinde ben bununla kapatıcı kullanma gereği duymuyorum açıkçası. Yapısı sayesinde ciltteki kızarıklıkların görünümünü bulanıklaştırarak yok ediyor. İzleri de güzel kapatıyor; ancak yeni sivilceniz ya da çok pigmentli izleriniz varsa kapatıcılığı yeterli olmayacaktır.


Doğal görünümünü ve ne kadar hafif olduğunu övüp durdum; ancak ürün tanıtımında Ultra HD ve Ultra doğal kısmının üzerinde o kadar durmuşlar ki sanki inanılmaz yenilikçi bir şey varmış gibi burada. 
Dürüst olmak gerekirse yok. 
HD fondöten ilk çıktığında evet, piyasada doğal görünümlü fondöten modası şu anda olduğu kadar yaygın değildi. Hala yoğun kapatıcılık modası esiyordu her yerde. 

Bugün fondöten pazarına baktığınızda, özellikle de son yıl içerisinde markalar gerçek görünümlü ince yapılı fondötenleri çıkarabilmek için birbirleriyle yarışıyorlar adeta. Günümüz pazarında o kadar da nadir bir şey değil yani. Yer yerinden oynamadı Ultra HD çıkınca. 
Ha, yaptıkları ürünü daha az başarılı yapmıyor bu, gerçekten çok güzel bir fondöten üretmişler ve bahsettiğim ürünler arasında en iyilerinden biri bana sorarsanız şu anda. Abartılacak bir bulunmaz hint kumaşı değil sadece~APLİKASYON

İnanılmaz güzel dağıtılan bir ürün. Ne kullanırsanız kullanın vereceği bitiş istediğiniz gibi olacaktır. Ben genelde sünger kullanıyorum, ancak kapatıcılığını biraz azaltıyor tabi ki. Fırça ile uygulandığında daha orta kapatıcılığı varken sünger kullanınca kapatıclığı daha hafif oluyor ve de katmanlamanız gerekiyor. 

En iyi sonucu ben gerçekten de düz/yassı fondöten fırçasından aldım. Tampon darbelerle ya da dairesel hareketlerle uygulamak yerine maksimum performans için yassı bir fondöten fırçasıyla ürünü sıyırarak uygulamanız gerekiyor. Dairesel "buffing" hareketleriyle uygularsanız biraz daha ince bir kapatıcılık elde edersiniz çünkü.

Ben uygularken genelde sünger kullanıyorum, bu ürüne iyi gittiği için değil tamamen alışkanlık olduğu için; ancak 1 kat uyguladıktan sonra genelde tüm yüzüme 2. bir kat uygulamak yerine düz bir fırça ile istediğim bölgelere katmanlıyorum ürünü, fırçanın yassı yüzüyle tampon darbelerle uyguluyorum yoğunlaştırmak istediğim bölgelere.

ciltteki görünümü~ filtre yok bu resimde, gerçekten de mükemmel duruyor ciltte.

PERFORMANS

Adeta insanlar biraz daha nemli bir yapısı olduğunu duyar duymaz dayanmıyor, hi. kalıcı değil diye bağırmaya başladı. benim de ürünü denemeden önce en sık duyduğum yorum buydu, beni bile endişelendirmişti baya. Ya ürünün yapısını beğenir de kalıcı olmadığını öğrenirsem diye~

Açık konuşuyorum, neredeyse 4 aydır her gün kullanıyorum bu ürünü ve de 1 kere bile kalıcılığıyla ilgili bir sorun yaşamadım. Gün içinde tazeleme gereği hissetmeden bile çok rahat sabah sürüp gece eve gelene kadar günüme devam edebiliyorum yüzüm ne durumda diye saat başı kontrol etmeden. 

Yukarıda da bahsettiğim gibi, ürünün içinde herhangi bir yağ oluşumunu kontrol edici madde yok. Bu da demektir ki sizin cildinizin normal yağlanma sürecini etkilemeyecek bu ürün. Ne pozitif ne de negatif yönde. 
Yani cildiniz gün içerisinde aşırı miktarda yağ üretiyorsa, evet, bunu engellemek için ekstra bir şey yapacak bir ürün değil. Zaten bu nedenle yağlı ciltlere önermiyorum dedim. 
Fakat normal~kuru ciltliler için 4-5 saat sınırından sonra cildinizin ürettiği yağı gerek kağıtlarla, gerek pudra ile kontrol altına 1 kere aldığınız sürece çok rahat 8~10 saat kadar kullanabileceğiniz bir ürün.  

Resim snapchatten alıntı, bu yüzden kalitenin kusuruna bakmayın. Gün sonunda makyajımı temizlemeden önce genelde Snapchatte hep dudak ve ten ürünüm ne kadar dayandı, silindi mi falan paylaşıyorum her gün, bu yazıda da bir işe yaradı sonuna~ (snapchat: beautyinmelody)

Benim sahra çölünü andıran cildimde sabah pudrayla sabitlemesem bile çok rahat 10~12 saat dayanıyor. Eve geldiğimde temizlerken yazık ediyorum diye üzüldüğüm bile oldu çünkü hala sapasağlam duruyordu, yani siz düşünün~ Tamamen sizin cildinizin ne kadar yağ ürettiğine bağlı yani. 

Ürünün kendi formü oldukça kalıcı, gün boyu kullanılacak yapıda. 
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Benim yeni Make Up For Ever Ultra HD Fondöten hakkında düşündüklerim bu şekilde. Umarım size yardımcı olabilmişimdir ve de hala karar veremeyen varsa bir şekilde yardımım dokunmuştur. 
Lütfen ürün hakkında sorularınız varsa yorumlarda belirtin~

** Stik fondöteni de aldım, yakında onun da incelemesini yapmayı planlıyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder